Aki nem teljesen kocka, és nem tartozik azok közé az emberek közé, akik legfőbb olvasmánya valamelyik számítógépes folyóirat, az tanácstalanul tárhatja szét a karját, ha arra kényszerül, hogy új komputert szerezzen be. Több módszer is létezik ennek eldöntésére - az egyik az, hogy olyan blogbejegyzést keresünk, amely a laikusoknak is érthető módon magyarázza el, mire kéne figyelnünk. Nos, ez a poszt éppen erre törekszik.
Akármilyen gépünk is volt régebben, ha újat kell vennünk, mert a régi már elavult, nagyon lassú, vagy egyszerűen csak kipurcant, akkor manapság három választási lehetőség merülhet fel bennünk:
Asztali PC (röghöz kötött személyi számítógép)
Notebook/Laptop (hordozható számítógép)
Táblagép/Tablet (akár egy ridikülben elfér)
Asztali és hordozható kategóriában elérhetőek használt, felújított készülékek az eredetivel megegyező garanciális feltételekkel, jelentősen kedvezőbb áron.
Számítógép vásárláskor a legfontosabb szempontok:
1. A használat célja
2. A rendelkezésre álló pénzügyi keret
3. A rendelkezésre álló hely
4. Ergonómiai szempontok
5. Személyes preferenciák
1. A használat célja szerint való választási szempontok a következők:
1/A Milyen programokat szeretnénk használni?
Tekintsük át, hogy eddig milyen programokat használtunk, és azokat, illetve újabb verzióikat továbbra is igénybe szeretnénk-e venni. Illetve mi az, ami az eddigi gépünkön nem futott, de régi vágyunk,hogy telepíteni tudjuk. A programok leírása tartalmazza a szükséges hardver jellemzőket (Processzor, memória, videokártya, tároló kapacitás), ezeket általában érdemes túlteljesíteni.
1/B Milyen extra igényeink vannak?
Bizonyos felhasználási szokások, előírások további szempontokat is jelenthetnek (Grafikai, CAD/CAM munkánál célszerű lehet nagy méretű monitor, és/vagy speciális egér használata)
Irodai feladatokra általában asztali számítógép, terepmunkára notebook vagy táblagép a szokásos megoldás. Ha a kettő kombinációjáról van szó, vagyis sokat dolgozunk otthon is, de olykor vinnünk kell magunkkal a gépet, akkor egy notebook megfelelő - főleg, ha otthon rácsatlakoztatunk egy külső billentyűzetet illetve egeret, mert hosszabb ülő munkánál ezeknek a gépeknek a kompakt kialakítása kényelmetlen.
2. A rendelkezésre álló pénzügyi keret:
A pénzügyi keret határt szab az igények parttalan elburjánzásának, és tipikus esetben a vásárlást a kompromisszumok művészetévé változtatja. El lehet költeni több százezer forintot is egy új laptopra, vagy huszonötezret egy használt PC-re.
Sok esetben azonos pénzügyi keretből jobb eredményt lehet elérni egy használt márkás számítógéppel, mint egy újonnan vásárolt, összerakott (noname) készülékkel. Manapság boltokban szinte már nem is árulnak PC-ket, de internetről rendelni azért lehet. Ha végképp nem tudja eldönteni, hogy milyen használt gépben bízhat meg, forduljon szakemberhez, aki a programok telepítését, az adatok, beállítások költöztetését is el tudja végezni.
3. A rendelkezésre álló hely:
A PC háza elfoglal némi helyet, ez is fontos szempont lehet a választásnál. Van-e személyes terünk a lakhelyünkön - vagyis rendelkezünk-e külön íróasztallal? Mert ha ide-oda kell vándorolunk, akkor a PC biztos nem ideális megoldás: akkor optimális döntés egy notebook, ami használaton kívül összecsukott állapotban akár egy fiókban, táskában vagy egyéb félreeső helyen elfér.
Álló házas gépet általában az asztal alatt lehet elhelyezni, illetve egyes bútorokban ki van alakítva egy polc vagy szekrény az állóház részére. De létezik fekvő házas verzió is, amelyet a monitor alá, vagy a gurulós fiók tetejére lehet rakni. Kisgyerekes szülőknek az álló ház nem ajánlott, mert a gyereknek eszébe juthat ülőkeként használni (főleg, ha a ház olyan helyen van, ami fölé egy gyerek még elfér). Jó, a legtöbb háznak ennyit ki kellene bírnia, de láttunk már olyat, amely nem bírta ki...
4. Ergonómiai szempontok
Ha a beszerzés tárgya a monitor, mert éppen csak az romlott el, az első kérdés az, hogy mégis, mekkora legyen. A rendelkezésre álló pénz, és hely ezt a kérdést gyakran eldönti. A CRT („képcsöves”) vagy LCD („lapos”) monitorok közötti választás csak nagyon alárendelt esetekben merül fel, mivel CRT monitorok már csak használtan kaphatóak, viszont a nagyon jó minőségűek is igen alacsony áron, amit a nagy hely és energiafogyasztásuk is indokol. A gyakorlatban a képcsöves monitorok inkább csak történelmi érdekességnek tekinthetők.
Monitort olyan helyen érdemes választani, ahol azt ki is lehet próbálni, meg lehet nézni, más típusokkal összehasonlítani, itt gyakran kiderül, hogy a legszebb képű monitor nem feltétlenül a legdrágább. A válogatásnál azonban figyelembe kell venni, hogy a fényviszonyok eltérnek a használat helyén uralkodóaktól. „Fátyolos” bizonytalan körvonalakat mutató monitor nem alkalmas irodai használatra, mivel fárasztja a szemet.
Az asztali számítógépekhez szabadon lehet billentyűzetet illetve egeret választani. Érdemes kipróbálni, hogy a billentyűk lenyomásához azonos erő legyen szükséges, a billentyűk leütésének határozottnak, nem túl keménynek vagy túl puhának kell lennie.
A notebookok billentyűzete folyamatos munkavégzésre csak bizonyos típusoknál alkalmas, ahogy már fentebb említettük. Irodai vagy otthoni munkavégzéshez célszerű lehet hozzájuk külső billentyűzetet és egeret, akár monitort is kötni. Ezt megkönnyítik a dokkoló egységek: ha a notebookot a dokkoló egységre tehetjük, azonnal csatlakoztatjuk hozzá a billentyűzetet és egeret, illetve esetleg a nagy méretű külső monitort is.
A táblagépek kicsik és könnyen hordozhatóak, és akkumulátorról az üzemidejük általában jelentősen magasabb, mint a notebookoké. Bizonyos fajta terepmunkákra, e-mail-ezésre, média fogyasztásra optimális lehet. Több típushoz csatlakoztatható valamilyen billentyűzet és egér, ezekkel egyből szinte notebookká alakíthatóak.
Az átalakítható készülékek esetén a notebookról a „monitor” lekapcsolható és táblagépként használható. Ez ugyan egyesíti a két megoldás előnyeit, de a készülék árán is meglátszik, hogy mit tud: lehet, hogy olcsóbb, ha van egy tabletünk és notebook-unk, mint egy ilyen multifunkcionális gépünk.
Minden esetben igaz, hogy a hordozható készülékeken tárolt adatok jelentősen nagyobb veszélyben vannak, mint az asztali készülékeken tároltak. Ezért javasoljuk, hogy automatikusan működő mentési rendet üzemeljen be a felhasználó, ha ilyen gépeken dolgozik.
5. Személyes preferenciák
Ha az ember hozzászokott egy márkához, egy operációs rendszerhez, arról nehezen szokik át másikra. Így aztán választáskor ezek a dolgok is bizonyosan befolyásolnak majd bennünket. Ha hiszünk egy márkában, akkor hiába mondják nekünk, hogy egy olcsóbb is ugyanolyan jó, nagyon nehezen fogjuk ezt elfogadni - de hát erről szól az ügyes marketing...